Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Diğer Testler

Elbise Testleri

İnsanlık tarihinin büyük bir kısmında elbiseler el yapımı olmuştur. Bugün bile tekstil üretimi tam otomatik olsa da, elbiseler dikiş makinesinde insan eli ile dikilmektedir. Hazır giyim uzun süredir mevcut olsa da, bir mağazada satılması, bir raftan giysi alınması veya online sipariş verilmesi nispeten yeni bir konsepttir.

Antik dönemde MÖ 1400’lü yılların başlarında hazır giyim eşyalarının üretildiği biliniyor. Antik Roma’da, çok sayıda işçinin çalıştığı atölyelerde askerleri giydirmek için elbiseler üretilmiştir. Ortaçağ Avrupası’nda kadınlar evlerdeki atölyelerde yün, iplik, örtü ve genelde erkekler için dokuma kumaş üretmişlerdir.

On dördüncü yüzyılda kıyafetler daha formal bir yapı kazanmıştır. Bu dönemde hazır giyim sektörü de kollar, yakalar, eldivenler ve şapkalar üretmeye başlamıştır. Sanayi devrimine kadar tekstil ve konfeksiyon üretimi, ev atölyelerinde küçük çapta deam etmiştir.

Ancak 1740’larda pamuğu ipliğe çeviren makina icat edilmiş, 1760’larda ise kumaş dokuma makinaları üretilmiştir. 1880 yılında İngiltere’de 250 bin civarında dokuma tezgahı vardı. On dokuzuncu yüzyılın başlarında, büyük ölçekli hazır giyim üretimi parça çalışması için hala el dikişine dayanıyordu.

Tekstil ve hazır giyim üretiminin hızlanması tamamen buharla çalışan makinaların icadı ile olmuştur. Bu dönemde makinayı geçim kaynağı için tehdit olarak gören terziler ayaklanmıştır. Yine de makinalar ağır basmış ve terziler artık hazır giyim çarkının birer dişlisi olmuştur.

Gelişmiş laboratuvarlarda gerçekleştirilen elbise testlerinde dikkate alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 11266 Tekstil - Kadın ve kız çocukları için etek, elbise, pantolon ve bluz imalinde kullanılan örme kumaşlar - Özellikler

  • TS EN 348 Koruyucu elbise - Deney metodu - Ergimiş metal parçalarının sıçramasına karşı malzeme davranışının tayini

  • TS EN 943 Koruyucu giyecekler - Sıvı aerosoller ve katı parçacıklar dahil sıvı ve gaz halindeki kimyasal maddelere karşı

  • TS EN ISO 15027 Su altı elbiseleri

  • TS EN 14225 Dalgıç elbiseleri

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında elbise test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Diğer test hizmetleri kapsamında verilen elbise test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.