Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Diğer Testler

İklimlendirme Testleri (Klimatik Testler)

Bir sistemin en iyi performansta olduğundan emin olmak ve enerji verimliliğini kontrol etmek için düzenli olarak kontrol edilmesi ve incelenmesi gerekmektedir. Bu durum ısıtma, havalandırma ve klima (kısaca HVAC, heating, ventilation, and air conditioning) sistemleri için de geçerlidir.

İklimlendirme sistemlerinin performans testleri, bu sistemlerin yaz boyunca geliştirmiş olabileceği problemleri tespit etmek bakımından hayati öneme sahiptir.

İklimlendirme sistemlerinden en düşük maliyetle, en fazla konforu elde etmek için ve optimum düzeyde çalıştığını tespit etmek için, bu sistemlerin bir takım test, ayarlama ve dengeleme çalışmalarından geçirilmesi gereklidir. Bu konuda uygulanan farklı performans testleri, sistemin farklı işlevlerini değerlendirmektedir.

Örneğin enerji verimliliği testleri, maksimum kullanım konforuna engel olmadan enerji kullanımının mümkün olan en düşük seviyede olduğundan emin olmak için yapılmaktadır.

Akustik ve hava akışı testleri, sistemin en iyi performansı gösterip göstermediğini anlamak için ortamdaki hava akışını kontrol etmek için yapılmaktadır. Hava filtresi testleri ise sistemin ortam hava kalitesini ideal düzeyde tutması için havayı temizleyen filtrelerin temizliğini sağlamak için yapılmaktadır.

Günümüzde modern merkezi klimalar, içeriğinde çok sayıda yüksek teknolojili bileşen bulunan karmaşık makinalardır. Bu sistemlerin performansı, ekipmanın boyutlandırılması, montaj kalitesi ve hava dağıtım sisteminin bütünlüğü gibi birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle toplam performansı değerlendirmek için, deneyimli olmak ve gelişmiş ölçüm cihazları kullanmak gerekir.

İklimlendirme sistemlerinin tasarım spesifikasyonlarına göre çalıştığını periyodik olarak denetlemek, test etmek ve değerlendirme için bu konuda uzman kişilerin desteği olmalıdır. Bu yüzden gelişmiş laboratuvarlar, düzenli ve rutin önleyici bakımlar uygulayarak klima verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya ve ekipmanın ömrünü uzatmaya yardımcı olmaktadır. Gerçekleştirilen iklimlendirme testlerinde (klimatik testler), yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında iklimlendirme test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Diğer test hizmetleri kapsamında verilen iklimlendirme test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.