Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Diğer Testler

Kozmetik Testleri

İnsanlar artık, kullandıkları kozmetik ürünlerde bulunan bileşenlerin etkilerine ve vücutlarında neler olup bittiğine daha fazla dikkat etmektedir. Kimse kozmetik ürünler yüzünden zarar görmek istemez. Kozmetik ürünlerin güvenli olması ve toksik riskler içermemesi son derece önemlidir.

Bunu sağlamak amacı ile gelişmiş laboratuvarlarda kozmetik ürün test hizmetleri kapsamında, bakteriyel aerobik plaka sayısı, mantar aerobik plaka sayımı, koruyucu mücadele testi, kararlılık ve raf ömrü testleri, hayvan dışı güvenlik ve toksisite testleri ve bir takım özel testler yapılmaktadır.

Kozmetik üretiminde kullanılan sentetik maddeler, insanların genel sağlık durumunu etkilemekte ve doğal çevreye ciddi zararlar vermektedir. Bazı sentetiklerin uzun süreli kullanılması, daha büyük zararlara yol açmaktadır. Oysa doğal güzellik ürünleri, sentetik kozmetiklerin aksine bitkisel, mineral veya hayvansal kaynaklardan elde edilmektedir.

Genel olarak piyasada mevcut kozmetik ve kişisel güzellik ürünlerinin birçoğu, kansere neden olan maddeler, gizli kanserojenler, endokrin veya hormonlarda bozulmaya neden olan maddeler, penetrasyon arttırıcılar ve alerjenler içermektedir.

İnsan teni oldukça geçirgen özelliktedir ve toksik bileşenlere karşı aşırı bir duyarlılığa sahiptir. Kozmetik ürünler kolayca cilde nüfuz eder ve uzun süreli kullanımlarda sağlık için tehdit oluşturur.

Çeşitli araştırma sonuçlarına göre kozmetik ürünlerde bulunan tehlikeli kimyasal maddeler, problemli hamileliğe, doğum kusurlarına, hormonal bozukluklara, kanser hastalıklarına ve başka kötü hastalıklara neden olmaktadır.

Bu açıdan kozmetik testleri büyük önem taşımaktadır. Bu testlerde kozmetik ürünlerde bulunan kömür katranı, formaldehit, hidrokinon, kurşun, civa, mineral yağ, oksibenzon, parabenler ve parafenilendiamin maddeleri ölçülmekte ve analiz edilmektedir.

Sentetik kozmetik ürünlere duyulan endişe şimdi insanları doğal güzellik malzemelerine yönlendirmektedir. Laboratuvar testleri aynı zamanda doğal güzellik bileşenlerini de kapsamaktadır. Bunların başında argan yağı, gül yağı, yulaf, jojoba, lavanta, bal, aloe ve yosun gelmektedir.

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında kozmetik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Diğer test hizmetleri kapsamında verilen kozmetik test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.