Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Diğer Testler

Tekstil Testleri

Tekstil ürünlerinin sayılamayacak kadar çok kullanım alanı bulunmaktadır. Günlük yaşamda bu kadar fazla kullanıma sahip olan tekstil ürünleri, giysi ve kumaşlardan masa ve yatak örtülerine kadar, kanepe ve koltuk kaplamalarından perde ve yer döşemelerine kadar çok geniş bir yelpazede üretilmektedir. Tekstil ürünlerinin son ürün testleri yanı sıra çeşitli üretim aşamalarında ve bazı apre işlemlerinde kalite ve güvenlik testlerinden geçirilmesi neredeyse bir zorunluluk halini almıştır.

Bir tekstil ürünü, yıkandığı zaman rengini kaybetmemeli, boyutlarında çekme olmamalı, leke tutmaması beklenen bir ürünse lekelenmemeli, ateşe dayanması gereken bir ürünse alev almamalıdır. Aksi halde burada çok önemli kalite problemleri var demektir.

Bu gibi durumlardan kaçınmak için, tekstil firmaları çok çeşitli tekstil test ve analizleri yaptırmak zorundadır. Tekstil analizleri, tekstil ürünlerinin fiziksel olarak incelenmesi ve potansiyel olarak sahip olduğu kimyasal ve mekanik zayıflıkların tespit edilmesi için yapılmaktadır.

Tekstil analizlerinin önemi başlıca şu faktörlere bağlanabilir ve bunlar işletmelerin başarısı için çok önemlidir: kaliteli üretim yapmak, müşterileri memnun etmek ve rakiplere karşı üstünlük elde etmek. Kalite testlerinde kumaşın dayanma gücü, ne kadar olgun olduğu, tasarımdan dolayı elyaf israfı gibi noktalar üzerinde durulmaktadır.

Üretim faaliyetleri, müşteri taleplerini belli süre içinde karşılayacak şekilde yönetiliyorsa, müşteri memnuniyeti elde edilmiş demektir. Tekstil analizlerinin düzenli olarak yapılması ile hatalı üretimler zamanında farkedilmekte, bu ise doğal olarak hem müşteri memnuniyeti hem de rekabet gücü kazandırmaktadır.

Tekstil analizleri ile aynı zamanda hammadde kalitesi yükselmekte, araştırma ve geliştirme imkanları genişlemekte, üretim aşamaları izlenmekte ve çeşitli spesifik testler uygulanmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarda tekstil analizleri için iplik test cihazı, patlama gücü test cihazı, aşınma test cihazı, yanıcılık test cihazı, su penetrasyon test cihazı, çekme test cihazı, renk haslığı test cihazı ve hava, su ve buhar geçirgenliği test cihazı gibi cihazlar kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz diğer test hizmetleri kapsamında tekstil test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Diğer test hizmetleri kapsamında verilen tekstil test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok farklı test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.