Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Elektriksel Testler

Yüksek Gerilim (Hipot) Testleri

Hipot kıslatması, yüksek potansiyel anlamına gelen İngilizce High Potential ifadesinden türetilmiştir. Hipot testleri, ya da yüksek gerilim testleri, yüksek gerilim üzerinde dielektrik direncini ölçmek ve izolasyon kontrolü yapmak amacı ile uygulanmaktadır. Yüksek gerilim ile çalışan her türlü elektrikli cihaza bu testlerin yapılması gerekmektedir.

Yüksek gerilim (hipot) testleri, çalışmanın güvenli olduğundan emin olmak için yapılmaktadır ve yüksek voltajlı kablo izolasyonunun bir elektrik sisteminde bütünlüğü doğrulanmaktadır. Bu testler ile, kısa devre koşullarını veya elektrik güvenliğini tehlikeye sokacak ve insanlar için elektrik çarpması riski yaratacak zayıf bileşenler ortaya çıkarılmaktadır.

Yüksek gerilim (hipot) testleri sadece bir elektrik sisteminin yüksek voltaj alternatif akım primer kablolamasını kontrol etmektedir. Yöntem oldukça basittir. Faz ve nötr kabloları ile ana güvenlik topraklama noktası arasına çok yüksek bir voltaj potansiyeli uygulanır ve sistem izlenir. Bu test sırasında, düzgün bir şekilde kablolanmış ve yalıtımlı bir elektrik sistemi, ihmal edilebilir bir akım akışına sahip olmalıdır.

Genellikle hipot test cihazları olarak adlandırılan elektriksel güvenlik test cihazları, elektrikli ve elektronik ekipman üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu test cihazları, dielektrik dayanım ve izolasyon direnci testlerini yapmak için yüksek potansiyel üretmektedir.

Ayrıca birçok hipot test cihazı, toprak direnci ve toprak bağı bütünlüğünü test etmek için, düşük direnç ölçümleri yapmakta ve düşük direnç / yüksek akım çıkışları sağlamaktadır.

Elektriksel güvenlik testleri, işletmeler açısından, birçok elektrikli ve elektronik ekipman için hatalı bileşenleri veya montaj hatalarını tespit etmeyi, gizli alan arızalarını ortaya çıkarmayı ve etiketleme gerekliliklerini yerine getirmeyi, dolayısıyla garanti maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan yüksek gerilim (hipot) testlerinde esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 60060 Yüksek gerilim deney teknikleri

  • TS EN 60076 Güç transformatörleri

  • TS EN 60204 Makinalarda güvenlik - Makinaların elektrik donanımı

Kuruluşumuz elektriksel test hizmetleri kapsamında yüksek gerilim (hipot) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Elektriksel test hizmetleri kapsamında verilen yüksek gerilim (hipot) test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok elektriksel test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.