Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Endüstriyel Testler

Yapı Sektörü Testleri

Yapı malzemeleri testler, temel olarak sıfırdan yeni projeler inşa etmek ya da mevcut yapılara ilaveler inşa etmek için kullanılan yapı malzemelerinin ve bileşenlerinin test edilmesini kapsamaktadır.

Bunlar arasında toprak işleri, sığ ve derin temeller, tahribatlı ve tahribatsız beton testleri, ahşap konstrüksiyon gözlemleri, duvarcılık, çelik yapı, yangına karşı dayanıklılık, dış cephe yalıtım ve kaplama sistemleri ve çatı kaplama sistemlerinin yapısal değerlendirme ve test çalışmaları bulunmaktadır.

Yapısal testler, malzemelerin veya tek tek bileşenlerin amaca uygun olup olmadığını kanıtlamak için uygulanan, modern inşaat sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu testler, yeterli performansı göstermek için belli standartlara göre yapılabilir veya örneğin geliştirme sırasında yeni ürünler için veya bir ürün piyasaya sürülmeden önce belgelendirme için yapılabilir.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen başlıca yapısal testler şunlardır: yük testi, darbe testi, çekme testi, güç testi, hava koşullarına uygunluk testi, dayanıklılık testi, yerleşme testi, yorgunluk testi, destek sistemlerine kablo yükleme testi, hava sızdırmazlık testi, su sızdırmazlık testi, ışık yansıma değeri testi, kayma direnci testi ve kimyasal testler.

Yapı sektöründe kullanılan başlıca şu malzemeler ve ürünler için de birçok testler uygulanmaktadır: tuğlalar, bloklar, yalıtım ürünleri, yapıştırıcılar, sızdırmazlık maddeleri, fayanslar, bina donanımları, çimento, seramik, beton, harç, kaya ve doğal taş ve topraklar.

Gelişmiş laboratuvarlarda dayanıklılık, sağlamlık, yük ve kayma direnci gibi çok çeşitli fiziksel testler ve malzemelerin mikroyapısal özelliklerine yönelik birçok kimyasal testler yapılmaktadır.

Yürürlükte olan yasal düzenlemelere uymak, ürünlerin amaca uygun olmasını sağlamak, yeni ürün ve malzemeler geliştirmek, patent anlaşmazlıklarını çözmek ve rakip ürünler ile kıyaslama yapmak için bu testlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Hammaddeler, herhangi bir üretim sürecinin temel taşıdır. Hammaddelerin kalitesi ve tutarlılığı, nihai ürün kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden bu malzemelerin değerlendirilmesi çok önemlidir.

Kuruluşumuz endüstriyel test hizmetleri kapsamında yapı sektörü test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Endüstriyel test hizmetleri kapsamında verilen yapı sektörü test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.