Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Spesifik Testler

Isı Dayanım ve Geçirgenlik Testleri

Bazı sektörlerde, yüksek sıcaklık problemlerini çözmek için ısıya dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Örneğin yüksek basınç nedeniyle normal bandın kullanılmadığı durumlarda ısıya dayanıklı bantlar kullanılmaktadır. Bu bantlar alevlere ve erimiş metal sıçramalarına bile dayanıklıdır. Bir başka örnek ısıya dayanıklı sızdırmazlık malzemeleridir.

Bu malzemeler bir ekipmanın farklı bölümleri arasındaki boşlukları kapatmak veya yangın söndürme aletlerinin uçlarını korumak için kullanılmaktadır. Isıya dayanıklı sızdırmazlık malzemeleri, çekmeye, genleşmeye ve çatlaklara karşı direnç gösterirler. Ayrıca yüksek sıcaklığa dayandıkları için, asitler, amonyak ve diğer kimyasal madelere karşı da direnç gösterebilirler.

Yüksek sıcaklığa dayanıklı ipler kullanılarak, hem yüksek sıcaklığa hem de aleve, erimiş metal sıçramalarına ve yağa dayanabilen güçlü contalar üretilmektedir. Bu ipler, genelde demir oksit ve kırmızı silikon kauçukla kaplanmış örgülü veya örme cam yününden üretilmektedir. Genel olarak bu ipler 260 dereceye kadar sıcaklığa sürekli maruz kalmaya dayanıklıdır.

Genelde bütün itfaiye malzemeleri ısıya dayanıklı üretilmektedir. Kablolar, hortumlar, su boruları ve giysiler bu şekilde korumaktadır. Ayrıca ısı, alev ve erimiş metal sıçramalarına karşı korumak amacı ile bu malzemeler farklı birçok sektörde de kullanılmaktadır. Bu malzemelerin bir görevi de, enerji kayıplarını azaltmak için kabloları, hortumları ve boruları yalıtmaktır.

Laboratuvarlarda ve endüstriyel ortamlarda kullanılan yangın battaniyeleri de ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmektedir ve alevi boğarak söndürmek için kullanılmaktadır.

Keza koruyucu perdeler ve kaynak perdeleri, yüksek ısıya veya yangına dayanıklı kumaşlardan üretilmektedir. Bu kumaşların direnç seviyesini yükseltmek için cam elyafı ve seramik gibi malzemeler ile birleştirilmektedir.

Bütünbu kullanım amaçlarında bağlı olarak yetkili kuruluşlar tarafından ısı dayanım ve geçirgenlik testleri yapılmaktadır ve bu testlerde yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında ısı dayanım ve geçirgenlik test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen ısı dayanım ve geçirgenlik test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.