Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Spesifik Testler

Kompozit Testleri

Kompozit dendiği zaman kısaca birkaç parça veya element bir araya getirilerek oluşturulan malzeme anlaşılmaktadır. Genelde üstün özellikli parça veya elementin özelliklerini taşıyan bu kombinasyon şeklini, insanlar basit barınaklardan son derece karşmaşık elektronik cihazlara kadar birçok şeyi üretmek için binlerce yıldır kullanmışlardır.

İlk kompozit ürünler, saman ve çamur karışımı gibi doğal malzemelerden yapılmıştır. Günümüzde üretilen kompozitler laboratuvar ortamında sentetik maddelerden elde edilmektedir.

Bugün kompozitlerin kullanımı genel olarak bir elyaf ve plastik içerecek şekilde gelişmiştir. Bu ürünler kısaca fiber takviyeli plastikler olarak bilinmektedir. Elyaf, kompozitin yapısını ve mukavemetini sağlamaktadır. Plastik ise elyafları bir arada tutmaktadır. Bu tür kompozitlerde kullanılan başlıca elyaf tipleri şunlar olmaktadır: cam yünü, karbon fiber, aramid lifi, bor lifi, bazalt lifi ve odun, keten ve kenevir gibi doğal lifler.

Örneğin fiberglas kullanıldığı zaman yüz binlerce minik cam elyaf bir araya toplanmakta ve bir plastik polimer reçinesi ile sağlam şekilde bir arada toplanmaktadır. Kompozitlerde kullanılan başlıca plastik reçineler ise şunlar olmaktadır: epoksi, vinil ester, polyester, poliüretan ve polipropilen.

Kompozitlerin en yaygın örneği betondur. Yapısal çelik inşaat demiri, betona sağlamlık ve sertlik sağlamaktadır. Kürlenmiş çimento inşaat demiri ise betonu sabit tutmaktadır. Tek başında inşaat demiri çok fazla bükülür, çimento ise kolay kırılır. Ancak bir kompozit oluşturulduğu zaman çok sert bir malzeme elde edilmiş olmaktadır.

Fiber takviyeli plastik kompozitler, bugün günlük yaşamda birçok yerde, örneğin uçaklarda, teknelerde ve deniz araçlarında, tenis raketleri, sörf tahtaları ve hokey sopaları gibi spor malzemelerinde, otomotiv bileşenlerinde, rüzgar türbini kanatlarında, yapı malzemelerinde, su borularında, köprülerde, merdiven raylarında ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kompozit testlerinde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında kompozit test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen kompozit test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.