Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Laboratuvar > Spesifik Testler

UV Yaşlandırma Testleri

UV yaşlandırma testleri, ürünlerin normal koşullarda depolanması ile karşı karşıya kalınacak daha uzun süre güneş ışığına maruz kalma süresini simüle etmeyi amaçlayan testlerdir. Bu testlerde normal güneş ışığı yerine özel cihazlarla sağlanan ultraviyole (morötesi), kısaca UV ışınlar kullanılmaktadır. Dolayısıyla güneş ışınlarının uzun sürede yarattığı etkiler daha kısa süre içinde elde edilmektedir.

UV yaşlandırma testlerinden amaçlanan, olası görsel ve fiziksel değişikliklerin laboratuvar ortamında oluşturulmasıdır. Ultraviyole ışınlar, çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarına sahip güneş ışınlarına denmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda, çeşitli malzemelerin güneş ışığı, nem ve sıcaklık karşısında solma, çatlama, soyma, oksidasyon, ve benzeri zararlı etkilerini ölçmek için bu ortamı simüle eden UV yaşlanma odaları kullanılmaktadır. Bu odalar sayesinde gerçek ortamda test etmek için gereken süre kısaltılmış olmaktadır.

Bu testler sırasında sıcaklık, nem ve UV yoğunluğu, doğal ortamı birebir simüle etmek için kontrol edilmektedir. Bu şekilde gıda maddeleri yanı sıra boyalar, kaplamalar, plastikler, ahşap ürünler, yapıştırıcılar ve bunlar gibi birçok malzeme UV yaşlandırma testine tabi tutulabilmektedir.

Laboratuvarlarda gerçekleştirilen UV yaşlandırma testlerinde, başlıca şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO 4892 Plastikler - Laboratuvar ışık kaynaklarına maruz bırakma metotları

  • TS EN 1297 Esnek levhalar - Su yalıtımı için - Çatı su yalıtımı için bitüm, plastik ve kauçuk levhalar - UV ışıması, yüksek sıcaklık ve su kombinasyonuna uzun süreli maruz bırakma ile suni yaşlandırma metotları

  • TS EN ISO 11985 Optik - Gözle ilgili - Kontak lensler - UV ve görünür ışımaya maruz bırakarak yaşlandırma (in vitro metot)

  • TS EN 1903 Yapıştırıcılar - Plastik veya lastik, yer veya duvar kaplamaları için kullanılan yapıştırıcılara uygulanan deney metotları - Hızlandırılmış yaşlandırmadan sonra boyut değişimlerinin tayini

Kuruluşumuz spesifik test hizmetleri kapsamında UV yaşlandırma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Spesifik test hizmetleri kapsamında verilen UV yaşlandırma test hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok spesifik test hizmetleri de verilmektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.