Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Basınçlı Kaplar - Tesisatlar

Genleşme Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Genleşme tankları, kapalı yani atmosferik basınca açık olmayan su ısıtma sistemlerini ve evsel sıcak su sistemlerini yüksek basınçtan korumak için kullanılan küçük tanklardır.

Genleşme tanklarının içi bir diyafram ile ikiye bölünmüştür. Bir tarafı ısıtma sisteminin boru hattına bağlıdır ve içinde su bulunur. Diğer tarafı kurudur ve üzerinde, yüksek basıncı kontrol etmek ve gerektiğinde içeri hava eklemek için bir valf bulunur.

Isıtma sistemi boşaldığı zaman veya normal çalışma basıncı aralığı içinde, diyafram su girişine karşı itilir. Ancak su basıncı yükseldikçe diyafram hareket ederek havayı diğer tarafa sıkıştırır.

Bugünün gelişmiş genleşme tanklarında, diyafram istenmeyen hava transferini önlemekte ve sistemdeki korozyonu azaltarak borularda düşük oksijen seviyelerinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Bugünün gelişmiş sistemlerinde genleşme tankları, geçmişte olduğundan daha fazla kullanılmaktadır.

Standart su ısıtıcı sistemleri, ısıtma işlemi sırasında meydana gelen ısıl genleşme ile sıhhi tesisat borularını zorlamaktadır. Genleşme tankları, bir güvenlik cihazı gibi çalışmakta ve tesisat sisteminin zarar görme riskini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır. Bu tanklar, su ısıtıcısı tarafından yaratılan fazla su hacmini emmekte ve gelen su besleme basıncındaki dalgalanmaları emerek güvenlik sağlamaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 1203 EN 286-1 Tanklar - Basit - Alev almayan - Basınçlı - Hava veya azot depolamak için tasarımlanmış - Bölüm 1: Genel amaçlar için basınçlı tanklar

  • TS EN 1012-1 Kompresörler ve vakum pompaları - Güvenlik kuralları - Bölüm 1: Hava kompresörleri

  • TS EN 13445-5 Basınçlı kaplar - Ateşle temas etmeyen - Bölüm 5: Muayene ve deney

  • TS EN 14336 Isıtma sistemleri - Binalar için - Su esaslı ısıtma sistemlerinin tesisi ve işletmeye alınması

Kuruluşumuz basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında genleşme tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında verilen genleşme tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.