Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Basınçlı Kaplar - Tesisatlar

Kompresör ve Hava Tankı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kompresörler ve hava tankları, bir elektrik motoru, dizel veya benzinli motordan sağladığı gücü kullanarak, basınçlı hava depolayan ve bunu potansiyel enerjiye dönüştüren sistemlerdir. Bu ekipmanlar bir yöntemle daha fazla havayı bir depolama tankına sıkıştırır ve basıncı yükseltir.

Bugünün pnömatik operasyonlar dünyasında, kompresörlerin ve hava tanklarının fabrikalarda veya atölyelerde kullanılmadığı bir an yoktur. Aslında makina tarihinde hava kompresörleri nispeten yeni bir yeniliktir. Daha önceleri kullanılan hava araçları genelde kemerler, tekerlekler ve büyük bileşenlerden oluşan karmaşık sistemlerdi ve bunlar küçük işlerde çok büyük, ağır ve maliyetliydi.

Böyle olunca ancak büyük işletmelerde kullanılıyordu. Bugün kompresörler ve hava tankları, ürünlerin üretildiği ve monte edildiği işletmelerde, benzin istasyonlarında, otomobil atölyelerinde ve servis istasyonlarında çok yaygın kullanılmaktadır. Basınçlı hava ile çalışan makina ve ekipmanların listesi uzundur. Yine de en yaygın kullanılan pnömatik aletlerden birkaçı şunlardır: zımba makinaları, matkaplar, öğütücüler, püskürtme tabancaları, çivi tabancaları ve zımpara makinaları.

Kompresör ve hava tanklarının en büyük yararı, genelde büyük motorlar kullanan merkezi güç kaynaklarının aksine, kompakt, nispeten hafif ve küçük boyutlu olmalarıdır. Ayrıca bu araçlar daha ömürlüdür ve daha az bakım gerektirir. Taşınması daha kolaydır ve eski araçlara göre çok daha az gürültülüdür.

Hava sıkıştırma olayı, hacim düştüğünde hava basıncının yükseldiği iki yönlü bir işlemdir. Sıkıştırma işlemi piston teknolojisi ile gerçekleştirilir. Kompresör ve hava tanklarının ana parçaları, krank, bağlantı çubuğu, silindir, piston ve bir vanadır. Bu araçların verimli olmaları, düzenli yapılacak kontrol ve muayenelere bağlıdır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 9531 ISO 3857-3 Kompresörler, pnömatik aletler ve makinalar - Terimler - Bölüm 3: Pnömatik aletler ve makinalar

  • TS ISO 5389 Turbokompresörler - Performans deneyi esasları

  • TS EN 1012 Kompresörler ve vakum pompaları

Kuruluşumuz basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında kompresör ve hava tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Basınçlı kaplar ve tesisatlar muayene hizmetleri kapsamında verilen kompresör ve hava tankı periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.