Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Araç Kaldırma Lifti Kontrol ve Muayenesi

Araç kaldırma liftleri, araçların dikey olarak yukarı kaldırılması için kullanılan bir forklift çeşididir. En verimli ve en yaygın kullanılan çeşitleri, Pascal prensibine göre çalışan hidrolik liftlerdir. Bir kapta bulunan sıvıya uygulanan basınç, kabın her noktasına eşit olarak ve hacmini kaybetmeden aktarılır.

Deforme olmayan güçlü duvarları bulunan kaptaki sıvının basıncı, serbest olan tek noktaya yönlendirilir. Bu şekilde lift kaldırma işlevini gerçekleştirir. Araç kaldırma liftinin yapısal özellikleri sayesinde, küçük bir basınç uygulayarak çok ağır yükleri kaldıracak yüksek basınç elde edilmektedir.

Araç kaldırma liftleri, mekanik parçalara, elektronik parçalara ve ilave güvenlik mekanizmalarına sahiptir. Bugünün modern liftlerinde, zaman ve montaj hatalarını azaltan teknolojiler ile üretilen denetleyiciler bulunmaktadır. Birçoğunda, basıncın daha iyi düzenlenmesini sağlayan ve operatörlerin yanı sıra araç ve cihaz güvenliğini arttıran entegre valfler bulunmaktadır. Ayrıca elektronik bileşenlerin arasında, liftlerin doğru çalışmasını sağlayan veya riskli durumlarda devreye giren güvenlik sistemleri bulunmaktadır.

Yapılacak işin türüne bağlı olarak, farklı araç kaldırma liftleri bulunmaktadır. Örneğin iki direkli kaldırma liftleri genelde hafif ve orta büyüklükteki araçları kaldırmak için kullanılır. Dört direkli kaldırma liftleri ise çok yönlüdür ve daha ağır yükleri kaldırma imkanı bulunmaktadır. Park asansörleri de aynı mantıkla çalışan liftlerdir. Park alanını daha verimli hale getirecek şekilde araçların istiflenmesini ağlamaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 60204-32 Makinalarda güvenlik - Makinalardaki elektriksel cihazlar - Bölüm 32: Yük kaldırma makinaları için kurallar

  • TS ISO 12480-1 Vinçler - Emniyetli kullanım - Bölüm 1: Genel

  • TS EN 1495+A2 Kaldırma platformları - Sütunlu çalışma platformları

  • TS EN 13184 Tahribatsız muayene - Sızdırmazlık muayenesi - Sızdırmazlık muayenesi - Basınç değiştirme metodu

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında araç kaldırma lifti periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen araç kaldırma lifti periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.