Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Caraskal Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Carascal, çoğu zaman diferansiyel palanga olarak adlandırılan ve yük kaldırmada kullanılan bir araçtır. Bu arada Weston diferansiyel kasnağı dendiği de olmaktadır.

Genelde araba motorları gibi çok ağır nesneleri manuel olarak kaldırmak için kullanılan bir çeşit zincirli vinçtir. Kasnakların etrafını saran kesintisiz bir zincirin gevşek kısmı çekilerek kullanılmaktadır.

İlk olarak 1854 yılında İngiltere’de kullanılmıştır. 1862 yılında Londra Uluslararası Fuarı’nda 510 kg’dan 3 tona kadar yükleri kaldırabilen beş boyda caraskal sergilenmiştir ve orijinal uygulama, pratik fayda ve başarı madalyası almıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, caraskalları, çalışanların sağlığı ve işletmelerin mal güvenliği bakımından tehlikeli araçlar olarak kabul etmektedir. Kaldırma ve iletme araçları grubuna giren caraskallar, her yıl en az bir defa periyodik olarak kontrol ve muayene edilmelidir. Ancak başka yasal düzenlemelerde farklı bir süre öngörülmüşse buna uyulmak zorundadır.

Carascallar kullanılırken, güvenli çalışma yükü hiç bir şekilde aşılmamalıdır. Caraskalların üzerinde güvenli çalışma yüklerini çaıkça gösterilmiş olmalıdır. Ayrıca hizmete ilk alınmadan önce yetkili bir kişi tarafından test edilmeli ve iyice incelenmelidir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 12385-3 Çelik tel halatlar - Güvenlik - Bölüm 3: Kullanım ve bakım bilgileri

  • TS EN 818-6+A1 Kısa baklalı zincir - Kaldırma amaçları için - Güvenlik - Bölüm 6: Zincir sapanlar - İmalatçı tarafından temin edilecek kullanım ve bakım bilgileri için teknik şartname

Caraskalların tasarımı basit olmasına rağmen, kaldırdıkları yük itibariyle büyük iş görmektedir ve bu tür bütün araçlarda olduğu gibi düzenli bakımlarının yapılmaması durumunda çalışanların sağlıklarını tehdit eden riskler taşımaktadır.

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında caraskal periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen caraskal periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.