Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Halatlı Çektirme (Trifor) Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Halatlı çektirme (trifor) aracı, hareketli tel halatlı portatif bir kaldırma aracıdır. Bir diğer adı da tel halat vincidir. Belirlenmiş en fazla taşıyabiliceği çalışma yük sınırlarını aşmadan, yükleri çok uzak mesafelere çekmek, kaldırmak ve yerleştirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Bu tür tel halatlı vinçler çok sayıda uygulamada kullanıma uygundur ve profesyoneller için ideal çözümdür. Halatlı çektirme (trifor) aracının yük kapasitesini, bir kasnak bloğu ilave edilerek arttırmak mümkündür.

Halatlı çektirme (trifor) araçları, taşınabilir özelliktedir ve sağlamdır. İstenilen her yönde kullanılabilir. Bir tür vinç olan bu araçlar, içine yerleştirilmiş tel halatın uzunluğuna bağlı olarak kaldırma veya çekme işlemlerine imkan tanımaktadır. Halat uzunluğu açısından bir sınırlama yoktur. Hafiftir ve kolayca kurulabilir. Saptırma kasnakları ile yük kapasitesi yükseltilebilir. Fazla yüke karşı korumalıdır ve yük emniyetli olması sayesinde iş kazalarına neden olmaz.

Halatlı çektirme (trifor) araçları, güvenilir ve verimli araçlardır. Teleskopik kumanda kolu kullanılarak, tek kişi tarafından işletilir ve herhangi bir pozisyonda ve herhangi bir asansör yüksekliği üzerinde çalışabilir.

Birçok uygulama için geleneksel vinçlerin yerini alabilir. Bu araçlarda kullanılan halat standart üretim değildir, özel olarak geliştirilmiştir. Yatay, dikey veya açılı herhangi bir pozisyonda çalışabilir. Kaldırma veya indirme hareketinde, yük sürekli olarak en yüksek hassasiyetle kontrol edilir.

İlgili yasal düzenlemeler, halatlı çektirme (trifor) araçlarını, çalışanların sağlığı ve işletmelerin güvenliği bakımından tehlikeli araçlar olarak kabul etmektedir. Bu araçlar her yıl en az bir defa periyodik olarak kontrol ve muayene edilmelidir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 1228 Çelik tel halatlı çektirmeler

  • TS ISO 4510-2 İnşaat ve kazı makinaları - Servis el aletleri - Bölüm 2: Mekanik çektirmeler ve iticiler

  • DIN 15404-1 Kaldırma kancaları - Teknik teslimat

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında halatlı çektirme (trifor) periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen halatlı çektirme (trifor) periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.