Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Transpalet Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Depolama, dağıtım ve istifleme faaliyetlerinde kullanılan transpaletler, operatörün üzerine oturararak kullandığı veya yanında durarak bir uzaktan kumanda ile yönettiği kaldırma ve iletme araçlarından biridir. Transpaletler, depo raflarına paletli yükleri yerleştirmek veya almak için önünde bulunan çatalları yöneten erişim mekanizmasına sahiptir.

Transpaletler, en zorlu depo uygulamaları için enerji verimliliği, yüksek performans, sürücü konforu ve düşük bakım maliyetleri sunmaktadır. Bu isitifleme araçları, yükleri düşük veya orta seviyeli raflara yerleştirirken, operatör verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için ergonomik olarak tasarlanmıştır. Sağlam ve güçlü bir ivmeye sahiptir ve manevra yeteneği odukça yüksektir. Bir kısım transpaletlerde katlanabilir bir platform veya istifleme ayakları bulunmaktadır. Bu tür istifleyiciler alçak seviyeli raflar için uygundur ve rampalarda verimli çalışır.

Genel olarak dar alanlarda yüksek verim elde edilen transpaletler, yükleri uzun mesafelerde de taşımaktadır. Dengelenmiş transpaletler ise kapalı veya açık paletleri istiflemede üstün performans gösterir. Bunlar zorlu operasyonlar için idealdir.

İşletmelerde çoğu zaman bu tür araçların ihmal edilmesi ve yanlış kullanılması yüzünden birçok olay yaşanmaktadır. Bu nedenle düzenli bakımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir. Esasen yasal düzenlemelerde de bu tür kaldırma ve iletme araçlarının her yıl bir kere kontrol ve muayene edilmesini öngörmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 10689 Paletli istifleyiciler ve yüksek kaldırma platformlu istif makinaları kararlılık deneyleri

  • TS EN ISO 3691-5 Endüstriyel araçlar - Güvenlik gereksinimleri ve doğrulama - Bölüm: 5 - Yaya tarafından kumanda edilen araçlar

  • TS 10201 ISO 3184 İstif makinaları - Ulaştırma ve ayaklı tip - Kararlılık deneyleri

  • TS ISO 6055 Sürücülü, yüksek kaldırmalı istif makinaları - Başüstü koruyucular - Özellik ve deney

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında transpalet periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen transpalet periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.