Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Kaldırma ve iletme ekipmanları arasında en çok kullanılan araçlar vinçlerdir. Bazı türleri sanayide kullanılsa da en fazla kullanım alanı inşaatlardır. İnşaatlarda kullanılan vinç çeşitleri, genelde hareketlidir.

Genel olarak yükleri kaldırmak, indirmek ve yatay olarak hareket ettirmek için kullanılmaktadır. Vinçler, taşımacılık sektöründe de yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması işlerinde, veya imalat sanayinde ağır malzemelerin üretim ve montaj işlerinde kullanılmaktadır.

Genel olarak, vinçler karayolu üzerinde kendi başlarına hareket edebilir. Ağırlık veya yasal kısıtlamalar olmadığı sürece vinci taşımak için özel ekipmana gerek duyulmamaktadır. Ancak çok büyük kapasiteli vinçlerin taşınması için özel römorklar üretilmiştir.

Vinçlerin tasarımında üç önemli nokta bulunmaktadır. Birincisi, vinç taşıdığı yükün ağırlığını kaldırabilmelidir. İkincisi, vinç devrilmemelidir. Üçüncüsü ise vinç kırılmamalıdır. Vinçlerin çalışması, tüm makinalarda olduğu gibi, enerjinin korunumu ilkesine dayanmaktadır. Yani yüke iletilen enerjinin, vince verilen enerjiyi geçmemesi gerekmektedir.

1950’li yıllarda yüksek dayanımlı çelikler kullanılmaya başlanması ile, inanılmaz çeşitlilikte vinçler tasarlanmıştır. Bugün her biri yüzlerce farklı konfigürasyonda kullanılan, hareketli ve kule olmak üzere iki temel vinci tasarımı yapılmaktadır.

Bütün kaldırma ve iletme işlerinde kullanılan makina ve ekipmanlar gibi vinçlerin de her yıl en az bir kere periyok kontrol ve muayenelerinin yapılması gerekmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 10116 Vinçler (krenler) - Deney ve muayene yöntemleri

  • TS ISO 12480-1 Vinçler - Emniyetli kullanım - Bölüm 1: Genel

  • TS ISO 4301-2 Vinçler - Sınıflandırma - Bölüm 2: Gezici vinçler

  • TS EN 13000 Vinçler - Mobil vinçler

  • TS ISO 4309 Vinçler - Tel halatlar - Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında vinç periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen vinç periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.