Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Muayene > Kaldırma - İletme

Zincirli Çektirme (Hubzug) Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Zincirli çektirme ekipmanı, bir makaralı zincirin iki açık ucu bir bağlantı halkasına takılıp hızlı ve kolay bir şekilde çekilerek kullanılan ve sınırlı alanlarda bile çok iş gören bir kaldırma ve iletme ekipmanıdır. Bu araç bir makinaya takılırken zincirin iki ucunu birlikte çeker.

Katı bir yüzeye tutturulmuş ve standart bir güç kaynağına bağlı olan zincirli çektirme, 300 tonluk bir çekme kuvvetine ulaşabilir. Zincirli çektirmeler, zincirlerin 300 tonluk bir sabit güç tutmalarını sağlamak için seri olarak da yerleştirilebilir. Özellikle tersanelerde ve yat limanlarında gemileri ve mavnaları sürüklemek, gemileri dalgakıran içinde sabitlemek veya batık gemileri dikey olarak yüzeye çıkarmak için kullanılmaktadır. İhtiyaca göre bin tona kadar çekme kuvveti olan zincirli çektirmeler üretilmektedir.

Hubzug da denilen yatay zincirli çektirmeler, yatay düzlemde yük çekmek için kullanılan zincirli çektirmelerdir. Bu araçlar ağır yükleri yatay olarak çekmek amacı ile tasarlanmıştır. Bir kol yardımı ile manuel olarak yavaşça çekilerek kullanılır. Hubzuğun kancası sabit bir noktaya, takma kolu ise çekilecek yüke takılarak kademeli olarak çekilir. Hubzuğun zincir sardırma kolu, yüklerin kolayca çekilmesine uygun tasarlanmıştır.

Genel olarak zincirli çektirmeler (hubzuglar) özelliklerine bağlı olarak üç farklı türde üretilmektedir: standart hubzuglar, yük emniyetli hubzuglar ve cırcır kollu hubzuglar. Standart hubzugların yük çekme kapasitesi 500 Kg ile 9 ton arasındadır. Zincir uzunlukalrı 150 cm’dir.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan kontrol ve muayene çalışmalarında esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS 1228 Çelik tel halatlı çektirmeler

  • TS ISO 4510-2 İnşaat ve kazı makinaları - Servis el aletleri - Bölüm 2: Mekanik çektirmeler ve iticiler

  • DIN 15404-1 Kaldırma kancaları - Teknik teslimat

Kuruluşumuz kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında zincirli çektirme (hubzug) periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Kaldırma ve iletme ekipmanları muayene hizmetleri kapsamında verilen zincirli çektirme (hubzug) periyodik kontrol ve muayenesi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok muayene hizmetleri de verilmektedir.

Muayene Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir muayene hizmeti almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Muayene Süreci
Muayene İçin Hazırlık

Kuruluşun talep ettiği değerlendirmeler için NDT veya görsel olarak uzman ekip tarafından gerçekleştirilir.

Muayene Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman denetmenlerce; muayene sonucunda edinilen veriler akredite muayene raporu olarak hazırlanır ve işletmeye sunulur.