Belgelendirme
+90 212 702 40 00
Laboratuvar
+90 212 702 30 00
Turc Uygunluk Değerlendirme A.Ş.

Laboratuvar Hizmetleri

Günümüz çağında, hızlı ve kaliteli üretimi desteklemek adına bir çok işletme kendi bünyesinde laboratuvarlar kurmaktadır. Ancak bir işletme adına; laboratuvar için yatırım yapmak, her gün gelişmekte olan teknolojileri güncel olarak takipte kalmak, yeni makina ve ekipmaları kullanarak güncel üretim faaliyetlerini sürdürmek oldukça zordur.

Bu imkan ve yapıya sahip olamayan küçük ve orta sektörde binlerce firma bulunmaktadır. İşte bu noktada ise akredite olmuş laboratuvarların önemi ortaya çıkmaktadır. Akredite olmuş bir laboratuvar, her sektörde müşterileri için araştırma, analitik test gereksinimleri ve kalite kontrol taleplerini karşılayacak teknik test uzmanlığına ve imkanlarına sahiptir. Akredite olmuş bu laboratuvarlar, bünyesinde laboratuvar bulundurmayan firmalara performans, verimlilik, maliyet ve kalite avantajları getirmektedir.

Günümüzde büyük işletmeler dahi, belli test yeteneklerini bünyelerinde bulundurmadıkları ve de söz konusu testler yüksek maliyetli olduğu için, kurum içi laboratuvar faaliyetleri yerine ihtiyaç duyduğu laboratuvar hizmetlerini dışarıdan almaktadır.

Ek olarak akredite bir laboratuvarın hazırladığı raporlar dünya çapında geçerli olduğu için, büyük firmalarca da bu tarz laboratuvarlar tercih edilmektedir. Kısacası, firmalar bu alanda bir sermaye yatırımı yapmalarına gerek kalmadan, birinci sınıf uzmanlık ve analitik yeteneklere erişme imkanı bulmaktadır.

Özellikle petrol, kimya, ilaç, gıda, madencilik ve tüketici ürünleri sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar ve resmi kuruluşlar gerektiği zaman laboratuvar hizmetleri almaktadır.

Kuruluşumuz esas olarak beş ana başlık altında laboratuvar hizmetleri vermektedir:

Elektriksel testler: Bu hizmet altında verilen testlerden bazıları şöyledir; aydınlatma armatürleri testleri, aydınlatma ölçümleri, dielektrik dayanım testleri, elektrikli tıbbi cihaz testleri, IP testleri, kablo testleri, kaçak akım testleri, katodik koruma testleri, LVD testleri ve EMC testleri.

Endüstriyel testler: Bu hizmet altında verilen testlerden bazıları şöyledir; aks (dingil) testleri, ayakkabı testleri, bal testleri ve analizleri, cam testleri, cam yangına dayanım testleri, çatı ve kompozit testleri, darbe dayanım testleri, deterjan testleri, ekolojik testler ve gübre testleri.

Uygunluk testleri: Bu hizmet altında verilen testlerden bazıları şöyledir; atık testleri, bağlantı güvenliği testleri, boyut kontrol testleri, çevre uygunluk testleri, cihaz uygunluk testleri, düşürme testleri, emisyon testleri, hava akış testleri, hava kalitesi testleri ve hava mikrobiyolojisi testleri.

Spesifik testler Bu hizmet altında verilen testlerden bazıları şöyledir; ahşap testleri, ambalaj testleri, bebek ürünleri testleri, enerji tasarruf ve verimlilik testleri, enerji testleri, inşaat testleri, ısı dayanım ve geçirgenlik testleri, kırtasiye testleri, kompozit testleri ve malzeme testleri.

Diğer testler: Bu hizmet altında verilen testlerden bazıları şöyledir; agrega testleri, aksesuar testleri, çalışma ortamı gürültü ölçümleri, çanta testleri, cüzdan testleri, deniz suyu analizleri, elbise testleri, fiziko kimyasal analizler, fiziksel analizler, fiziksel testler ve GDO-GMO analizleri.

Kuruluşumuz, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara, tüm dünyaca kabul görmüş yöntemlere ve yasal mevzuatlara uyarak; güçlü bir teknolojik altyapı ve eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile müşterilerine güvenilir olarak birçok laboratuvar hizmetleri vermektedir.

Test Süreci
İlk Değerlendirme

Başvuru alınır ve kuruluşun, hangi araçlar için nasıl bir hizmet almak istediğine dair yol haritası çizilir.

Test Süreci
Test İçin Hazırlıklar

Kuruluşun talep ettiği araçlar için uygun laboratuvar ortamı ve şartlar sağlanarak uzmanlarca gerekli ölçümler yapılır.

Test Süreci
Rapor Sunumu

Yetkili ve uzman mühendislerce; test, ölçüm ve analiz verileri için akredite onaylı rapor sunulması işlemi gerçekleştirilecektir.